MEVKA PROJEMİZ HAYIRLI OLSUN

MEVKA PROJEMİZ HAYIRLI OLSUN

Belediyemizin hazırlamış olduğu “Ulaşım ve İletişimde Güneş Enerjili Sistemler”  isimli Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) Projemiz başarılı projeler arasında yer almış ve desteklenmeye hak kazanmıştır.

Daha önceden yapmış olduğumuz pek çok MEVKA projesi başarılı şekilde sonuçlanmıştır. Bunlara bir yenisini daha ekleyeceğimiz “Ulaşım ve İletişimde Güneş Enerjili Sistemler” isimli projemiz sözleşmeye davet gününü beklemektedir. Projemiz,  ulaşım ve iletişim olmak üzere iki kategoride, kurumsal kaynakların arttırılmasına yönelik çalışmaları temel almaktadır.  Proje ile ilçemizin park,  bahçe ve bazı yollarında güneş enerjisi ile aydınlatma sağlanacak ve kurumsal iletişim sistemi için yenilikçi çalışmalar yapılacaktır.

Daha önceden de yapmış olduğumuz bir MEVKA projesine benzer özellik taşıyan güneş enerjili aydınlatma sistemi,  gelişen teknoloji ile daha kararlı ve kullanışlı sistemler haline gelmiştir. Bu projede yeni nesil aydınlatma teknolojisi kullanılacak olup, enerjisini güneşten alarak kendi içinde depo eden ve metrelerce öteden hareket algıladığında aydınlatma şiddetini artıran, hareket olmadığında ise daha düşük enerjiler tüketerek aydınlatma sağlayacaktır. Bu çalışma ile aydınlatma faturaları ödeyen belediyemiz için mali tasarruf sağlanmış olacaktır. Yine benzer bir şekilde gerek olağan, gerekse olağandışı durumlarda (fırtına, sel, uzun süreli elektrik kesintisi, aşırı kar v.b. afet durumları) sürekli aydınlatama sağlanan noktalar oluşturulacak ve en önemlisi yine güneş enerjisi ile beslenen dijital telsiz sistemi her durumda kurumsal iletişimi kesintisiz hale getirecek ve kullanılan GPS’ li sistemler ile tüm araç ve ekipmanlarımızı sürekli takip altında tutulacaktır. Belediyemiz araçları veya personelleri için uygulanacak bu sistem; gerekse diğer kamu kurum ve kuruluşlarına entegre olabilecek, olağan ve olağandışı durumlar için ciddi bir kabiliyet kazanacaktır. Elektrik ihtiyacı ve iletişim faturası olmaksızın, dijital telsiz sistemi gerektiği anda ulusal veya uluslararası ağlara bağlanabilecek ve mobil iletişim (GSM) dursa bile afet koordinasyonunda iletişim için köprü görevi yaparak ilgili kurum ve kuruluşları birbiri ile koordine edecektir.

Bu kapsam iletişimde de önemli bir rol alacak projemiz ilçemiz sınırlarını aşan bir sorumluluğu da bünyesinde barındırmaktadır.

İlçemize hayırlı olsun.

Büyük GES yatırımımızda son kontroller tamamlanmış olup, 8.5 Milyon TL’yi bulan 1. Etap 1000 KW (1 Megawatt) gücündeki Güneş Enerji Santrali ihalemiz yakında yapılacaktır. 3 Etap şeklinde yapılacak proje ile belediyemiz için ciddi bir kaynak oluşacaktır.


Yayın Tarihi : 5.02.2021

Haber Görselleri