ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ HAYIRLI OLSUN

ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ HAYIRLI OLSUN

Sarayönü Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) müteşebbis heyeti gerçekleştirdiği toplantıyla yönetim kurulunu belirledi. OSB Müdürlüğü’nün kuruluş protokolü tamamlanıp yönetim kurulunun oluşturulmasının ardından kararlar tescil için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunuldu ve resmi olarak kuruldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 27.12.2021 tarihindeki oluru ile kuruluş aşaması tamamlanan Sarayönü Organize Sanayi Bölgesi, 370 sicil numarası ile Türkiye’nin 363. Konya’nın 11. Organize Sanayi Bölgesi oldu.

Sarayönü’nde beş buçuk yıldır çalışmaları süren OSB projesinin resmi ilk toplantısı gerçekleştirildi. OSB Müdürlüğü’nün tüzel kişilik kazanmasının ilk aşaması müteşebbis heyet tarafından alınan kararların Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bildirildi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın oluru ile resmi olarak kuruldu.

Müteşebbis heyet 15 kişiden oluştu

Müteşebbis heyette Sarayönü Kaymakamı Lütfullah Göktaş, Belediye Başkanı Nafiz Solak, Mahmut Keleş, İsmet Osmanoğlu, Mehmet Olgun, Kazım Öztürk, İbrahim Bozkurt Çağlayan, Süreyya İlerigiden, Fahrettin Kulu, Ömer Çoktosun, Kâmil Şeflek, Hasan Hüseyin Esfendiyar, Murat Can, Mustafa Arslan, Can Kılıç yer aldı.

Katılım oranları ise Konya Valiliği Yatırı İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı yüzde 20, Konya Büyükşehir Belediyesi yüzde 20, Sarayönü Belediyesi yüzde 13,34, Konya Sanayi Odası yüzde 13,33, Konya Ticaret Odası yüzde 20, Konya Ticaret Borsası yüzde 13,33 olarak belirlendi.

Müteşebbis heyetin belirlenmesinin ardından yönetim kurulu seçimi gerçekleştirildi.

Yönetim kurulu Fahrettin Kulu başkanlığında ve Nafiz Solak başkan vekilliğinde, Mustafa Arslan, Mahmut Keleş ve İbrahim Bozkurt Çağlayan’dan oluştu.

Sarayönü için tarihi bir gün

Sarayönü Belediye Başkanı Nafiz Solak, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Konya sanayisi için bir cazibe merkezi olacak olan Sarayönü OSB Müdürlüğü’nün kuruluş protokolü tamamlandı. Protokolle birlikte yönetim kurulu belirlendi ve Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü kuruluşu için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’mızın onayı ile birlikte resmi olarak müdürlük kurulmuş oldu.

Sarayönü için hayati önem taşıyan OSB için uzun zamandır çalıştıklarını ifade eden Solak konuşmasını şöyle sürdürdü; “Toplamda 3 milyon metrekarelik ve yüzde 80i Belediyemize ait bir alanda sektörel bazda karma bir organize sanayi bölgesi ilçemize kuruluyor. Belediyemiz ile Tetik Subap AŞ arasında 25 yıllık süre gelen bir davayı anlaşma yoluyla sona erdirdik. Bu alan ile birlikte artık bölgede kamulaştırma ile ilgili bir sorun da kalmadı.

Şimdi çok önemli yatırımların yapılacağı bir sanayi bölgesi kuruluyor. Bölgemizin 4 grup sanayi bölgesi olması çok önemli teşviklerin alınması bakımından da çok avantajlı. Demiryolları ve doğalgaz da sanayi bölgemiz için çok büyük bir avantaj. Ayriyeten Sarayönü OSB’den Kurşunlu kavşağına çıkacak 30 metre genişliğindeki yolun açılması ile sanayi bölgemiz Konya’ya 10 km daha yaklaşmış olacak.

Her açıdan ilçemize değer katacak olan, büyük bir titizlikle çalışmalarını sürdürdüğümüz, Sarayönü Organize Sanayi Bölgesi Konya’mıza, İlçemize hayırlı olsun.

İlçemizin yarınlarının daha güzel olması için tüm ekibimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz.


Yayın Tarihi : 4.01.2022

Haber Görselleri